Zeytin Tam bir Şifa Deposudur

Uzmanlar zeytin ve zeytin yağının şifa olduğunu, zeytin tanesinde 5 kalori bulunduğunu hatırlattı. Zeytin yağının antioksidan özelliğinin bulunduğunu da  özellikle belirtiyorlar.

“Omega 9 yağ asidi açısından da zeytin önemlidir”

Antibakteriyel özellikteki zeytinin ağrı kesici ve ülseri tedavi edici faydaları da olduğunu aktaran uzmanlar, “Midede doğal olarak bulunan 11 kötü bakterinin en az 8’ini tedavi edip yok etmede zeytin ve zeytinyağının büyük önemi vardır. Kalori açısından 20 zeytinde 100 kalori bulunuyor. Omega 9 yağ asidi açısından da zeytin önemlidir” görüşünü paylaşıyorlar.

Karbonhidrat Lif Posa Lipitler Zeytinin mineral içeriği:

Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Tuz, Çinko, Bakır, Selenyum, Fosfor

Zeytinin vitamin içeriği:

B1 B2 B3 B5 B6 Pro vitamin A Beta koroten E K

Zeytinin yağ içeriği:

Zeytinde yüksek oranda tekli doymamış yağ vardır. Bunun yanı sıra, doymuş ve çoklu doymamış yağlarda içermektedir.

Zeytinin antioksidan içeriği:

Polifenoller ve lutein olarak ikiye ayrılmaktadır.

Lutein: En güçlü antioksidanlardan biridir. Aynı zamanda karotenoittir. Yani, serbest oksijen radikallerini yok eder. Böylece içerdiği vitaminler ile yaşlanmayı engeller. Aynı zamanda gözlere iyi gelmektedir.

Polifenoller: Yani, flavonoidler diyebiliriz. Luteinden sonra en güçlü antioksidan olarak bilinir. Kansere karşı oldukça güçlü bir antioksidandır. Aynı zamanda kolesterole iyi gelir, kalp ve damar sağlığı için önemlidir. Beta-karoten güçlü bir antioksidandır. Kansere iyi gelir, kanser riskini azaltır. Ayrıca başta bağırsak olmak üzere, mide, prostat, akciğer gibi (hava kirliliği ya da sigaradan kirlenen akciğer) organları temizler. Diş ve kemikleri güçlendirir.

Yukarıdaki faydalardan yararlanabilmek için, günlük ne kadar zeytin yemeliyim?

Her gün en az 15 adet tuzsuz zeytin yemelisiniz. Yukarıda bahsedilen bütün faydalardan, sürekli zeytin tükettiğiniz zaman yararlanabilirsiniz.

Göbek Yağları Nasıl Erir?

Göbek yağları, karaciğer yağlanması, pankreas yağlarından zeytin yiyerek kurtulabilirsiniz. Her gün düzenli olarak tüketilen zeytin, önemli bir yağ yakıcı meyvedir. Tabii sadece zeytin tüketerek yağlardan kurtulacağınızı düşünmeyin, glisemik indeksi düşük gıdalar tüketerek bunu başarabilirsiniz. Zeytin bu süreci hızlandırmaktadır. Zeytin ile insülin ve leptin direncini kırabilirsiniz.

Leptin ve insülin direncini kırdıktan sonra kronik rahatsızlıkları da en aza indirmiş olursunuz. Ek olarak insülin direncini kırınca, obezite riski de sıfırlanır.

Yeşil Zeytin Mi Siyah Zeytin Mi?

İkisi arasında bir fark yoktur. Sadece sizlere zeytinyağı hakkında birkaç ipucu vermek istiyorum. Zeytinyağı alırken, soğuk sıkım yöntemiyle üretilmiş doğal zeytinyağlarını tercih edin. Bu şekilde sıkılan zeytinlerin vitaminleri ve yukarıdaki bahsettiğim minerallerin hiçbiri kaybolmaz. Sıcak sıkım zeytinyağında ise durum böyle değildir. Zeytinden kayıp yaşamamak için sıcak sıkım yapılır, (litresinde) bu durumda zeytinin vitamin ve minerallerinde eksilme meydana gelir. Zaten fiyatlarına bakarsanız, sıcak sıkım zeytinyağları, soğuk sıkım zeytinyağlarına göre daha ucuzdur.

 

Kaynak: https://www.dogalguzellik.net/zeytinin-bilinmeyen-faydalari-canan-karatay.html